Zgornje lepilo amortizerja je zadnja plast za blaženje udarcev, ki pomaga zmanjšati udarno silo vzmeti, ko deluje. Ko vzmet pritisnemo na dno, bomo občutili močan udarec kolesa. Ko je dušilna guma še dobra, je zvok udarca "pok", ko pa dušilna guma odpove, je zvok udarca "pok". Sila udarca je zelo velika, kar ne povzroči samo poškodbe amortizerja, ampak lahko povzroči tudi deformacijo pesta kolesa.
Interakcija med zgornjimi gumijastimi molekulami amortizerjev lahko ovira gibanje molekularnih verig, ki kažejo viskozne lastnosti, zaradi česar sta napetost in deformacija pogosto v neuravnoteženem stanju. Zaradi skodrane dolgoverižne molekularne strukture gume in šibkih sekundarnih sil med molekulami imajo gumijasti materiali edinstvene viskoelastične lastnosti, kar ima za posledico dobro blaženje udarcev, zvočno izolacijo in blaženje. Gumijasti deli za avtomobile se pogosto uporabljajo za izolacijo vibracij in blaženje udarcev zaradi svojih značilnosti histereze, dušenja in zmožnosti podvrženja reverzibilnim velikim deformacijam. Poleg tega ima guma tudi lastnosti histereze in notranjega trenja, ki so običajno predstavljene s faktorjem izgube. Večji kot je faktor izgube, bolj očitno je dušenje in ustvarjanje toplote gume ter bolj očiten je učinek blaženja udarcev.
Gumijasti blažilniki igrajo pomembno vlogo pri delnem blaženju udarcev in blaženju avtomobilov ter so pomembni gumijasti sestavni deli avtomobilov. Shute Rubber opozarja, da glavni gumijasti izdelki za blaženje udarcev, ki se uporabljajo v avtomobilih, vključujejo gumijaste natezne vzmeti, gumijaste zračne napenjalne vzmeti, zgornjo gumo amortizerja vzmetenja motorja, gumijaste stožčaste amortizerje, gumijaste amortizerje v obliki čepa in različne gumijaste blazinice za blaženje udarcev, ki se uporabljajo v sistemu motorja in menjalnika, sistemu sprednjega in zadnjega vzmetenja, karoseriji vozila in izpušnem sistemu itd. Njegova struktura je v glavnem sestavljen izdelek iz gume in kovinske plošče, obstajajo pa tudi deli iz čiste gume. Iz trenda razvoja v tujini se število amortizerjev, ki se uporabljajo v avtomobilih, vedno povečuje. Za izboljšanje udobja pri vožnji sta bili razviti tako količina kot kakovost gume amortizerjev in vsaka limuzina ima 50-60 točk uporabe gumijastih delov amortizerjev. Po vstopu v 21. stoletje so varnost, udobje in udobje avtomobilov postali glavna skrb uporabnikov. Čeprav se proizvodnja limuzin ni bistveno povečala, pa količina gume za blaženje udarcev še vedno kaže trend naraščanja.
Moč lepila na vrhu amortizerja dokazuje, da ima lahko tudi najmanjši predmet nenadomestljivo vlogo. Ko med vožnjo naletimo na jamo, ima gumijasta vzmet pomembno vlogo pri ohranjanju ravnotežja in nadaljevanju vožnje po neravnih cestah. Obstaja tudi nekaj ključnih komponent, katerih amortizerji lahko prenesejo pritisk na dele.